Kontraruch rowerowy w Trzebini?

Stowarzyszenie Wspólna Trzebinia – we współpracy ze Stowarzyszeniem Chrzanowskich Cyklistów, mając na myśli poprawę ruchu rowerowego w naszym mieście – zwraca się z prośbą o rozważenie wprowadzenia kontraruchu rowerowego na wybranych ulicach naszego miasta.

Kontraruch rowerowy to dopuszczenie dwukierunkowego ruchu rowerowego na ulicach jednokierunkowych. Takie rozwiązanie niesie za sobą bardzo wiele korzyści: umożliwia skracanie drogi, poprawia dostępność celów podróży oraz zwiększa wygodę i bezpieczeństwo ruchu drogowego poprzez ominięcie niebezpiecznych ulic i skrzyżowań. Jest ono powszechnie stosowanym rozwiązaniem w wielu krajach Europy, także w Polsce.

Mając powyższe na uwadze, wnioskujemy o wprowadzenie kontraruchu w lokalizacjach:

  • Narutowicza (od Rynku w kierunku ul. Św. Stanisława w stronę Balatonu) – najbardziej potrzebne połączenie, bez niego rowerzysta – z Rynku na Balaton – musi włączyć się do DK79 lub iść pieszo, prowadząc rower;

 

  • Harcerska (wjazd z ul. Św. Stanisława pozwoli na powrót z Balatonu);

 

  • Górnicza (zakaz wjazdu);

 

  • Jana III Sobieskiego – wprowadzenie kontraruchu pozwoli bezpiecznie ominąć ul. Grunwaldzką i dojechać do pobliskiej szkoły;

 

  • zjazd z ul. Młoszowskiej w stronę ul. Starowiejskiej (zakaz wjazdu).

 

Mamy nadzieję na pozytywne odniesienie się do naszej propozycji, która w znacznym stopniu wzmocni turystykę rowerową, zdrowy tryb życia i dobrze wpłynie jako udogodnienie dla rowerzystów.