Minęło ćwierćwiecze od początku samorządności w Trzebini
W spotkaniu w Dworze Zieleniewskich, które odbyło się w czwartek 11 czerwca 2015 r., uczestniczyli radni i burmistrzowie I kadencji Rady Miasta w Trzebini w latach 1990-1994, współcześni samorządowcy oraz ówcześni działacze.
25 lat temu wybory do samorządu w Trzebini wygrali zdecydowanie kandydaci Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Czas pierwszej kadencji to okres wytężonej pracy od podstaw, nauki samorządności i demokracji. Jak wspominali zaproszeni Goście, w tamtym czasie nie było żadnych gotowych wzorów i regulaminów, wszystko tworzono na bieżąco. – Pierwsze sesje trwały do późna, czasem nawet do rana – wspomina ówczesny przewodniczący Rady prof. dr hab. Adam Stanisław Jagiełło, obecnie mieszkający w Krakowie. Ze wspomnień radnych wyjawia się obraz przewodniczącego Rady jako człowieka dbającego o przejrzysty przebieg obrad, wymagającego i konsekwentnego, jako swoisty autorytet. Człowieka, który potrafił załagodzić nawet największe konflikty.
Budowa szkoły podstawowej na osiedlu ZWM, odrestaurowanie Dworu Zieleniewskich, budowa centrali telefonicznej, kanalizacji w gminie – to największe sukcesy tego okresu, o których wspomniał ówczesny Burmistrz Zbigniew Duda. – Mimo, że nie należeliśmy wtedy do Unii Europejskiej, ale intensywne pozyskiwanie funduszy było również priorytetem – wspomina Duda. – Współcześnie inwestycje są dalej podejmowane, środki zewnętrzne pozyskiwane – deklarowała Burmistrz Trzebini Krystyna Barbara Siemek.
O funkcjonowaniu Urzędu i Rady wypowiedzieli się również ówcześni pracownicy, m.in. Marek Świtalski, Edward Molenda, Maria Pugacewicz (Sekretarz Gminy do dnia dzisiejszego), Lucyna Kłeczek (pracownik UM do dnia dzisiejszego). – To inny samorząd niż obecnie, ale również czas wytężonej pracy i służby społeczeństwu – deklarowali zaproszeni Goście.
Na spotkaniu były obecne również Panie Skarbnik Gminy, które odpowiadały i odpowiadają za finanse. Podczas pierwszej kadencji Panią Skarbnik była Alicja Głuch. – Dochody były przeważnie od dużych firm i zakładów, działających wtedy u nas. Dziś ich już nie ma – uzupełnia. Obecna Skarbnik Gminy Barbara Chlupka przedstawiła, że budżet Gminy opiewa na 101 mln zł.
Inż. Jan Stryczek przypomniał historię Dworu Zieleniewskich, wspominano także działalność Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, początki Tygodnika „Przełom”.