Odpowiedź Burmistrza na pisma odnośnie nocnej opieki lekarskiej i dyżurów aptek w Trzebini

Stowarzyszenie Wspólna Trzebinia uzyskało odpowiedź od Burmistrza Miasta Trzebini na pismo ws. zakresu nocnej i świątecznej opieki medycznej oraz nocnych dyżurów aptek.

Burmistrz w piśmie zaznacza, że podmiotami zobowiązanymi do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej są właściwi ministrowie oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. – „Zgodnie z ustawą o finansach publicznych gmina nie może finansować ze środków publicznych działalności podmiotów nie będących jednostkami organizacyjnymi gminy” – czytamy w piśmie. W korespondencji znalazło się wyjaśnienie odnośnie podjętych przez gminę działań, tj. protestu przeciwko likwidacji opieki nocnej i świątecznej na terenie Trzebini. Jednakże to NFZ ogłasza konkurs na świadczenie tych usług.

W załączonych do pisma kserokopiach możemy przeczytać, że przedstawiciel Miejskiego Centrum Medycznego w Libiążu, który otrzymał kontrakt, nie podjął się utworzenia punktu w Trzebini. Do końca marca 2014 roku z dobrowolnego zobowiązania utworzył dodatkowe lokalizacje w Chrzanowie i Libiążu. Od 1 kwietnia br. nie uruchomił punktu w Trzebini. Obecnie tylko nasze miasto pozbawione jest nocnej opieki lekarskiej.

Poniżej pełna treść pisma, które otrzymaliśmy od Burmistrza.

Odpowiedź Burmistrza ws. całodobowej opieki 1z2Odpowiedź Bumsitrza ws. całodobowej opieki 2z2