Odpowiedź Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska ws. stacji pomiarowej w Trzebini

Stowarzyszenie Wspólna Trzebinia, wsłuchując się w głosy mieszkańców na temat wyczuwalnego od dwóch-trzech lat nieprzyjemnego fetoru z wysypiska i trudnego do zdiagnozowania – zdaniem miejscowych decydentów miejsca tych zapachów – zwraca się z prośbą o rozważenie przeniesienia automatycznej stacji pomiarowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie zlokalizowanej na os. Związku Walki Młodych w Trzebini.

W odpowiedzi otrzymanej od Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie czytamy, że

„stacja pomiarowa stężeń zanieczyszczenia powietrza funkcjonuje w Trzebini na os. ZWM od września 2010 roku (…). Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie przeprowadził w 2011 roku przegląd lokalizacji stacji pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska w województwie małopolskim, który potwierdził prawidłowość wymienionej lokalizacji”.

Inspektorat kwalifikuje teren naszego miasta jako obszar występowania przekroczeń wartości zanieczyszczeń powietrza. Mimo to, nie przewiduje zmiany lokalizacji funkcjonującej od 4 lat, umieszczonej zgodnie z przepisami, stacji w Trzebini.

Poniżej pełny tekst odpowiedzi od WIOŚ.

Odp. WIOŚ, cz. 1Odp. WIOŚ, cz. 2