Odsłonięcie pamiątkowej tablicy przy cmentarzu żydowskim w Trzebini

W środę 17 czerwca br. przy cmentarzu żydowskim w Trzebini odsłonięto tablicę pamiątkową ku pamięci 87 Żydów i 3 Polaków – mieszkańców Chrzanowa i Trzebini, rozstrzelanych przez hitlerowskiego okupanta w dn. 5 września 1939 r. pod skarpą kolejową w Trzebini.

Odsłonięcia tablicy, ufundowanej przez Gminę Trzebinia, dokonali: Burmistrz Miasta Trzebini Pan Adam Adamczyk, Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach Pan Włodzimierz Kac oraz Pan Andrzej Kostka, który jest społecznym opiekunem zabytków i pasjonatem historii regionu, a także długoletnim współpracownikiem Muzeum Auschwitz-Birkenau i Yad Vashem w Jerozolimie. Na uroczystości obecna była również Pani Józefa Gwizdała – jedyny żyjący świadek egzekucji, która wspominała o wydarzeniach z przeszłości.

Uroczystość zakończyło odmówienie modlitwy za pomordowanych obywateli narodowości żydowskiej przez Przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach Pana Włodzimierza Kaca, a za obywateli narodowości polskiej – przez Księdza proboszcza parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini Stanisława Bercala.

Zwiedzaniu cmentarza żydowskiego przewodniczył Pan Andrzej Kostka.