Podsumowanie wystawy papieskiej w SP nr 8 w Trzebini
W piątek 11 kwietnia br. miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy papieskiej pt. „Jan Paweł II i Rodzina”. Wernisażowi towarzyszył program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 oraz Gimnazjum nr 3 w Trzebini pod kierunkiem p. Edyty Poręby.
Wystawa pochodzi z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Stowarzyszenie wraz ze Szkołą Podstawową nr 8 im. Jana Pawła II w Trzebini zorganizowało tę ekspozycję w Trzebini, aby w ten sposób upamiętnić osobę Świętego Papieża i wpisać się w przygotowanie do kanonizacji.
Dyrektor mgr I. Ptak przywitała wszystkich zebranych i wprowadziła w tematykę uroczystości. Na otwarcie wystawy został zaproszony ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. Niestety nie mógł przybyć osobiście, skierował natomiast list, który prezentujemy poniżej.
Zanim obejrzeliśmy wystawę w auli, najmłodsi mieszkańcy gminy jako uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum zaprezentowali montaż poetycko-muzyczny oparty o poezję Karola Wojtyły oraz utwory muzyczne. Nie zabrakło interpretacji „Tryptyku Rzymskiego”, a także multimedialnej prezentacji, ukazującej biogram Papieża.
Przewodniczący Stowarzyszenia Tadeusz Adamczak podziękował Dyrektor Szkoły za przychylność i otwartość, dzieciom i młodzieży za piękny przekaz nauczania papieskiego, a zwiedzającym życzył owoców tego spotkania. Tadeusz Adamczak mówił:
Dzisiejsza wystawa, jaką organizujemy, wynika z potrzeby przybliżenia drogi do świętości Wielkiego Polaka bł. Jana Pawła II. Nie będę ukrywał, że SWT od kilku miesięcy czyniło starania o pozyskanie dla mieszkańców Trzebini najwspanialszej ekspozycji.Dziękuję ks. Dziekanowi Stanisławowi Bercalowi za obecność i wsparcie inicjatywy. Pani Dyrektor Ilonie Ptak – za udostępnienia sali wystawowej i życzliwość. Instytucji Kultury Dwór Zieleniewskich – za pomoc merytoryczną przy organizacji wystawy. Członkom Stowarzyszenia, koleżankom i kolegów ze Stowarzyszenia, sympatykom dziękuję za wsparcie finansowe na pokrycie kosztów. Pani Dyrektor Agacie Szucie – za pomoc w pozyskaniu wystawy.
Krótko przybliżę dokonania bł. Papieża – naszego Rodaka, wielkiego ewangelizatora świata II i III Tysiąclecia. Jan Paweł II odbył 102 podróże apostolskie, 8 pielgrzymek do Polski. Nazwany został Obrońcą Rodzin i Pokoju, mediował w konfliktach, prowadził dialog z innymi religiami. Próbował zbliżyć do siebie chrześcijan różnych wyznań. Pierwsza pielgrzymka w 1979 r. wpłynęła na przemianę świadomości narodowej, umożliwiając upadek komunistycznego imperium w Europie Środkowej. Napisał 14 encyklik, kilkaset listów i dorocznych orędzi na Światowy Dzień Pokoju, Dzień Chorego, Środków Społecznego Przekazu czy Dni Młodzieży.
Pontyfikat Jana Pawła II zmienił bieg historii świata. Z tego powodu jest jednym z najważniejszych postaci w II Tysiącleciu historii chrześcijaństwa. Jan Paweł II zafascynował cały świat niezwykłą osobowością. Każdy, kto miał sposobność spotkać Ojca Świętego, odczuwał promieniowanie miłości i świętości.
Ojciec Święty podkreślał, że rodzina jest wspólnotą najpełniejszą, jest powołana do wychowywania dzieci, jest niezastąpiona i podstawowa w wychowaniu. Chronił rodzinę opartą na małżeństwie.
Ekspozycja przedstawia spotkania Jana Pawła II z młodymi ludźmi, z rodzinami oraz lokalnymi środowiskami. Ukazane zostały ważne momenty w życiu chrześcijańskiej rodziny, sakrament małżeństwa, chrztu. Jan Paweł II prosił: „Nie zapominajcie, jak wielką wartością jest rodzina”.
Zdjęcia: Pan Karol Mroziewski (pełna fotorelacja na Facebooku)