Prelekcja o zbrodni wołyńskiej – relacja

W czwartek 13 lutego br. odbyło się bardzo interesujące, ciekawe, cieszące się dużą frekwencją, spotkanie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. Temat – choć trudny – znalazł szerokie grono słuchaczy, również wśród młodych ludzi. Prelekcja o zbrodni wołyńskiej i wydarzeniach na Kresach Południowo-Wschodnich odbyła się w miniony czwartek w Dworze Zieleniewskich.

Organizatorem prelekcji i spotkania było Stowarzyszenie Wspólna Trzebinia. Przewodniczący tej organizacji, p. Tadeusz Adamczak, przywitał wyjątkowego Gościa spotkania. Przybliżał Jego zasługi: „urodzony w Krakowie w rodzinie kresowej, duszpasterz Ormian, opiekun osób niepełnosprawnych, poeta, publicysta, laureat Nagrody Rzecznika Praw Obywatelskich, Orderu Uśmiechu czy Nagrody Lodołamacz 2008”. Pan Adamczak przyznał, że wszystkich wyróżnień ks. Zaleskiego jest 14, lecz – jak zauważył – powinno być ich o wiele więcej, gdyż postawa i działalność ks. Zaleskiego domaga się uznania i społecznego podziwu.

Prelekcja dotyczyła wydarzeń na Wołyniu podczas trwania II wojny światowej, czyli ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA. Gość wyjaśnił również, że organizowane tego typu spotkania pozwala „ocalić od zapomnienia i przemilczenia tamtejszych wydarzeń”. Wykład urozmaicony został archiwalnymi zdjęciami i fotografiami, ale podczas spotkania podjęty również został temat aktualnej sytuacji na Ukrainie.

Pytania kierowane do ks. Isakowicza-Zaleskiego również dotyczyło tego problemu, m.in. wątku ewent. wstąpienia kraju do UE. Spotkanie zakończyła promocja najnowszej książki ks. Zaleskiego pt. „Personalnik subiektywny” (szczegóły o książce), ale również innych publikacji naszego Gościa. Datki złożone przy nabywaniu książek w całości zostaną przekazane na działalność Fundacji im. Brata Alberta (trzebiński oddział).

Stowarzyszenie Wspólna Trzebinia dziękuje uczestnikom za liczny udział, szczególnie ludziom młodym, zaciekawienie zaproponowanym tematem, zadawanie licznych pytań, a ks. Tadeuszowi za bardzo ciekawe przybliżenie tematyki wydarzeń z lat 40. XX w. Wyrażamy nadzieję na kolejne interesujące spotkanie.

Poniżej prezentujemy zdjęcia wykonane tego dnia przez p. Karola Mroziewskiego.

Fotorelacja na Facebooku: p. K. Mroziewski oraz p. M. Kukiełka.