Prelekcja „Zbrodnia katyńska w świetle badań”

Stowarzyszenie „Wspólna Trzebinia” z Przewodniczącym Tadeuszem Adamczakiem oraz Trzebińskie Centrum Kultury zorganizowało na początku kwietnia br. (dokładnie 5 kwietnia 2013 r.) spotkanie pod tytułem „Zbrodnia katyńska w świetle badań archeologicznych z 1995 r.”, które odbyło się w Dworze Zieleniewskich. Tadeusz Adamczak, przewodniczący Stowarzyszenia „Wspólna Trzebinia” przywitał zebranych. – W marcu zostało powołane Stowarzyszenie „Wspólna Trzebinia”. Założyli je ludzie, chcący nowej Trzebini. Jednym z jego celów jest dbałość o wiedzę i świadomość obywatelską naszych mieszkańców poprzez zapraszania specjalistów różnych dziedzin nauki na różne odczyty czy prelekcje – mówił  T. Adamczak.

Wprowadzając zebranych w temat prelekcji, przypomniał historyczną prawdę, że władze sowieckie 5 marca 1940 r. podjęły decyzję o rozstrzelaniu 21.768 obywateli polskich strzałem w tył głowy (m.in. oficerów wojskowych, lekarzy, nauczycieli, księży, naukowców akademickich – uważanych za wrogów władzy sowieckiej). Była to okropna zbrodnia owiana tajemnicą. Do 1990 r. władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię, mówiąc, że zbrodni dokonali hitlerowcy. Dopiero 13.04.1990 r. władza radziecka przyznała się oficjalnie do zbrodni w Katyniu, Smoleńsku, Miednoje, Charkowie, Pietichatkach, Bykowni czy Kuropatach. Trybunał Europejski Praw Człowieka wydał wyrok w 2012 r. i nazwał zbrodnię „zbrodnią wojenną popełnioną przez ZSRR”. W lipcu w 2012 r. władze rosyjskie odwołały się od wyroku – sprawa jest w toku.

Wykład odbył się w ramach akcji „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Poprzedzony został  fortepianowym koncertem utworów Fryderyka Chopina. Muzyka wprowadziła publiczność w temat wygłoszonej prelekcji.

Prelegentem był uczestnik prac ekshumacyjnych w Katyniu oraz ekspert archeologii – dr Dominik Abłamowicz. Zaproszony gość bardzo ciekawie i inspirująco podzielił się z zebranymi swoimi wspomnieniami i przeżyciami związanymi z bolesną historią katyńskiego lasu. Jako naoczny świadek prowadzonych ekspertyz stał się wiarygodnym świadkiem tych wydarzeń, a każde jego słowo potwierdzone wiedzą i przykładami bardzo dobitnie zapadało w pamięci słuchaczy. Jak później wielokrotnie podkreślano spotkanie w Dworze nie należało do monotonnego wykładu historycznego, lecz stanowiło żywą lekcję o przeszłości. Szkoda tylko – jak zauważyli Organizatorzy – że spotkanie nie przyciągnęło zbyt wielu młodych ludzi z naszego miasta.

– Cieszy mnie fakt przyjęcia zaproszenia przez Pana dr Dominika Abłamowicza – historyka, archeologa który brał udział w 1995 roku w badaniach ekshumacyjnych w Katyniu. Dziękuję za prawdziwa lekcję historii. Wierzę, że nie zapomnimy wydarzeń sprzed 73 lat bolesnych dla naszych obywateli, w tym również mieszkańców naszej gminy – podsumował Tadeusz Adamczak, przewodniczący Stowarzyszenia.

Publiczność miała możliwość zadawania pytań naszemu Gościowi – za ciekawą i bardzo potrzebną prelekcję podziękował Organizatorom prof. Zbigniew Bonderek.

2013.04.05 zbrodnia katynska