Przy wystawie o Żołnierzach Polskiego Podziemia

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu…

Tekstem z preambuły Ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w niedzielne południe 1 marca br. na Rynku w Trzebini, z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólna Trzebinia i pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Trzebinia Pana Adama Adamczyka, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej ku uczczeniu pamięci Żołnierzy Polskiego Podziemia.

Burmistrz Anna Stolarz, w imieniu Urzędu Miasta, dokonała otwarcia wystawy. Podziękowała za trud zorganizowania cennego i wyjątkowego spotkania oraz przybliżyła zebranym historię Żołnierzy Wyklętych.

Po uroczystym otwarciu wystawy Burmistrz Anna Stolarz oraz Przewodniczący Stowarzyszenia Wspólna Trzebinia Tadeusz Adamczak zapalili przed pomnikiem trzebińskich bohaterów znicz, upamiętniając jednocześnie ten wyjątkowy dzień.

Oprawę muzyczną tego spotkania zapewnił Zdzisław Mucha, trębacz, honorowy obywatel powiatu chrzanowskiego.

– Dziękuję zgromadzonym za przybycie, za to, że staramy się nie zacierać śladów historii, ale je odkrywać. Szczególnie przed młodym pokoleniem – podsumował Tadeusz Adamczak, inicjator przedsięwzięcia.

Przypomnijmy, że wystawę ze zbiorów Muzeum Armii Krajowej w Krakowie można oglądać na trzebińskim Rynku do 8 marca br.