Sprawozdanie z działalności za 2019 rok

W roku 2019 działalność Stowarzyszenia skupiona była na działalności mającej na celu promowanie działań historycznych na ziemi trzebińskiej – 39. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych, podejmowanie starań o zbieranie materiałów do napisania II części książki jako uzupełnienie wydanej już przez SWT książki „Solidarność w Trzebini – powstanie i działalność” w roku 2017. Odbyliśmy kilkanaście spotkań z działaczami Solidarności i nagraliśmy spotkania, aby wykorzystać w pisaniu II części książki. Zorganizowaliśmy dziewięć spotkań młodzieży szkolnej z internowanymi działaczami solidarności: Waldemarem Słomskim, Józefem Patyną, Janem Jarczykiem i Czesławem Kołodziejczykiem.

Podejmowaliśmy działania wspierające dbałość o środowisko – ekologię, organizując Targi Grzewcze dla mieszkańców – gościliśmy producentów kotłów grzewczych (Vissmann, Buderus, SAS, Kawah, Defro, Kostrzewa Ozemont), producentów pelletu, firmy zajmujące się montażem i dystrybucją ekologicznych instalacji OZE, pompy ciepła, Kontur Stańczyk i Dudek – Sklep Rex, Serigstad,TIM-Kominki, Instalterm, Galmet, Saunier Duval, Eco-Constans Wojciech Kania. Była również firma Veolia, która zachęcała mieszkańców do skorzystania z ciepła systemowego. Łącznie mieliśmy na Rynku w Trzebini 12 wystawców. Targi organizowaliśmy w maju i we wrześniu.

Jak co roku od 2014 roku organizowaliśmy comiesięczny niedzielny Pchli Targ od marca do października w godzinach 8-14. Wystawców chcących sprzedać lub wymienić towar własny przybywa co roku. Średnio w roku 2019 wystawców niedzielnych było 32-50.

Rozpoczęliśmy działania do powrotu po rewitalizacji obiektu Zalewu Chechło po dwóch udanych organizowanych zawodach triathlonu na Ziemi Chrzanowskiej do zorganizowaniu III Triathlonu Trzebinia, zwiększając dystans do 1/8 Ironman. Zdecydowaliśmy, że zorganizujemy zawody drużynowe pierwszy raz tzw. sztafetę na tym samym dystansie. Ustaliliśmy regulamin, trasę rowerową i biegową we współpracy z Policją Powiatową, jednostkami OSP Trzebinia i Bolęcin oraz trasę pływacka z Miejskim WOPR z Chrzanowa.

W minionym roku 2019 wszystkie działania podejmowane były bez nakładów finansowych.

Pozytywnie oceniam współpracę w roku 2019 z MBP Trzebinia, Fundacją Eugeniusza Kurka „Dobry Start”, Policją w Chrzanowie i w Trzebini, z Wydziałem Ruchu Drogowego, OSP Trzebinia i Bolęcin, WOPR w Chrzanowie. Szczególnie poprawnie układała się współpraca przy w/w działaniach z Trzebińskim Centrum Kultury w Trzebini, którzy to wspierali i wspierają nasze działania, w tym III Triathlon, gdzie jest współorganizatorem zawodów, dotychczas było odwrotnie.

Wszystkim partnerom – Firmom za wsparcie finansowe i pomoc organizacyjną wszystkich działaniach w minionym roku dziękuję w imieniu Stowarzyszenia Wspólna Trzebinia. Szczególne podziękowania kieruję do Firm: TOR-BUD Trzebinia, Górka Trzebinia, Transgór Trzebinia, Orlen-Południe, Tauron – w tym Elektrowni Siersza, Veolia Chrzanów, komisjom zakładowym NSZZ Solidarność Orlen-Południe i Elektrowni Siersza. Podziękowania kieruję również do dyrektorów Szkół Podstawowych i Ponadpodstawowych z Trzebini, Grona Pedagogicznego i uczniów tych Szkół za udział w spotkaniach z działaczami solidarności lat 80-tych, udział w debatach, wykładach i wystawach kierowanych dla nich.

Tadeusz Adamczak – przewodniczący