Triathlon – sport dla wytrwałych…

Triathlon to sport wymagający od zawodników długich przygotowań, bardzo dobrej sprawności fizycznej, kondycji i dużych umiejętności sportowych w trzech dyscyplinach: pływaniu, kolarstwie i w biegach.

Udział w triatlonie jest dużym przeżyciem, a ukończenie zawodów daje dużo przyjemności – poczucie gotowości do znacznych wysiłków i siłę do pokonywania każdej przeszkody w życiu zawodowym i sportowym.

Triathlon jest bardzo atrakcyjną dyscypliną sportu ze względu na różnorodność zajęć treningowych, bo na zmianę trenuje się pływanie, bieganie i jazdę na rowerze, a przygotowania można tez dopasować do pory roku, np. latem można więcej jeździć na rowerze, a zimą częściej odwiedzać basen kąpielowy, a biegi zastąpić jazdą na nartach biegowych lub zjazdowych. Oprócz braku monotonii zaletą różnorodności triathlonu jest wzmacnianie i rozwój wszystkich partii mięśni i zwiększenie wydolności organizmu: bardzo ważne na każdym etapie i okresu życia, czy ma się 20 lat, 40 czy 60.

Do niedawna triathlon uznawany był za sport niszowy, uprawiany tylko przez sportowców zawodowych, dziś jest nim masowe zainteresowanie w świecie i w Polsce. Cieszy mnie szczególnie fakt, że w Trzebini jako Stowarzyszenie Wspólna Trzebini inicjujemy zorganizowanie tej imprezy w naszym mieście. A Trzebińskie Centrum Kultury i decyzja dyrektora Potockiego była bardzo szybka – „organizujemy”. W tym miejscu już chcę Jemu i pracownikom Działu promocji i programowania imprez podziękować, bo bez ich zaangażowania nie byłoby możliwe zorganizowanie wszystkich szczegółów imprezy.

Prowadzona rejestracja od 12 stycznia br. ma pozytywny odbiór i na dziś zapisanych mamy 136 zawodniczek i zawodników. To dowód na chęci naszych mieszkańców /i nie tylko/, że chcą wyzwań sportowych. W tym roku zorganizujemy mały triathlon /400-10km-3km/, ale za rok olimpijski /750-40km-10km/ i wierzę, że uda nam się.

Zapraszam na stronę organizatora TCK i współorganizatora SWT, aby uzyskać więcej szczegółów o warunkach uczestnictwa.

Z przyjemnością nadmieniam, że udało się pozyskać głównego sponsora zawodów – jest nim ORLEN POŁUDNIE.

Mamy również patrona medialnego – a jest nim nasz Tygodnik „PRZEŁOM”.

Jeszcze kilka słów o zawodnikach, którzy startują – można ich podzielić na dwie grupy: takich, którzy marzą o tym, żeby dobiec do mety bez względu na czas (każdy uczestnik ma mierzony czas indywidualnie) i tych, dla których liczy się jedynie wynik. Łączy ich jedno – silny charakter, wytrwałość i dążenie do wyznaczonego celu. Nie boją się niepowodzeń, dlatego trenują systematycznie, podnosząc swoją sprawność. Wytrwałość to cecha najważniejsza w życiu – bardzo przydatna w codziennym życiu zawodowym, rodzinnym i międzyludzkim.

Warto dobrze przygotować się do triathlonu. Zapisy na stronie TCK Trzebinia.

Tadeusz Adamczak – pomysłodawca i koordynator I Triathlonu Trzebinia