O „Wyklętych” w Trzebini…

Historia rodziny Samborskich stała się treścią wykładu otwierającego wystawę historyczną w trzebińskim Zespole Szkół Ekonomiczno-Chemicznych. Dr Dawid Golik z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w poniedziałek 24 marca br. przybliżył postaci „żołnierzy wyklętych” i wprowadził w tematykę ekspozycji, którą Stowarzyszenie Wspólna Trzebinia z jego przewodniczącym Tadeuszem Adamczakiem oraz Dyrekcją Ekonomika zorganizowało w ostatnim tygodniu marca.

Ci, którzy przybyli na otwarcie wystawy, mogli wsłuchać się w historię wyklętą rodu Samborskich, skrzętnie opowiedzianą przez historyka z IPN-u. Wykład połączony z prezentacją multimedialną przybliżył zebranym gościom i młodzieży nieznaną, ale bardzo frapującą opowieść.

Rodzeństwo Samborskich wychowywało się na Kresach. W czasie wojny Krystyna oraz jej młodsi bracia: Kajetan i Stanisław zaangażowali się w działalność konspiracyjną w szeregach Armii Krajowej. Samborska, posługując się pseudonimem „Zuch”, miała do wykonania bardzo trudne zadanie – podjęła się bowiem dostarczyć tworzącym się właśnie oddziałom partyzanckim broń. W ten sposób tworzyła się podziemna organizacja i konspiracyjne działania…

Dr Dawid Golik zaznaczył, że dobrze się stało, że taka wystawa eksponowana jest w szkole, ponieważ to młodzież będzie w przyszłości „kustoszami historii”. Wyraził zadowolenie, że to również w Trzebini porusza się temat „żołnierzy wyklętych” i ich niełatwe losy. Podziękował Przewodniczącemu SWT za inicjatywę tego spotkania. Przewodniczący SWT Tadeusz Adamczak zaznaczył, że prawda o „Wyklętych” powinna nadal być odkrywana i mocno eksponowana. Podobnego zdania była także Dyrektor Zespołu Szkół Renata Bębenek, której szkoła stała się współorganizatorem wydarzenia.

Po barwnym przedstawieniu historii rodzeństwa Samborskich nastąpiło zwiedzanie ekspozycji, składającej się z kilkunastu plansz przedstawiających dzieje jednego oddziału partyzanckiego „Wiarusy”. Otwarcie wystawy miało miejsce w szkole, gdzie kształci się młodzież m.in. na kierunku organizacja usług gastronomicznych, stąd też zwiedzaniu wystawy towarzyszyła degustacja smacznych wypieków i przekąsek, przygotowanych przez uczniów.

Wystawa czynna jest w budynku ZSE-Ch do poniedziałku 31 marca, a do jej zwiedzania zapraszamy uczniów, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych.

Fotorelacja: fanpage – Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych oraz p. Karol Mroziewski.

 Tekst: Wojciech Hajduk